Program 2017

En bred vifte af oplevelser

Ret til ændringer forbeholdes

Trykt program 2017 HER

Hermed programmet for 2017 - rettelser vil forekomme - alle billetter er ikke på billetlugen endnu men der kan bestilles til alle arr. ved henvendelse til Svanekegaarden

APRIL:

1-30 april      UDSTILLING Bhs. Censurerede Forårsudstilling 2017

2. april          Litteratur Søren Ulrich Thomsen

8. april          OPERA  Guido & Frederik Paevatalu    

15. april        TEATER for Børn - Et Sammenrend                         

16. april        JAZZ  Niels Harrit møder den Fazte Trio                       

23. april        LITTERATUR Ida Jessen                           

27.-30. april  SKRIVEVÆRKSTED I m. Nina Malinovski     

MAJ: 

5.maj – 5.jun UDSTILLING Lenny Goldenberg

7. maj           BOSSA  Misen & Backhausen                  

9. maj           TEATER Jeg vil også kysses   

16, maj         FOREDRAG Klaus Thorsen & Sorte Muld              

25. maj         FOLK/ROCK  Mads Westfall trio         

19.-21. maj   SKRIVEVÆRKSTED II m. Nina Malinovski     

JUNI:

2. juni           RYTMISK Afslut. koncert DPA Nordisk Sangskrivercamp 2017

5. juni           Foredrag Georg Metz    

10. juni         FUNK Ms Melissa & her Soul Knights (bl.a. Søren Høst) 

23.jun-30.jul UDSTILLING Svanekegaardens Rejsende                                                     Dukketeatermuseum

23.jun-30.jul UDSTILLING Helle Thorborg - Akvareller

25. juni         KLASSISK  Åstrand/Salo - Midsommersoiré   

30. juni         KLASSISK Alena Lugowkina-Niklas Walentin-Christina                               Bjørkøe

JULI:

2. juli             KLASSISK  Poseidon Kvartetten feat Andreas Brantelid

3.-7. juli         Musical Masterclass 2017                               

13.  juli          KLASSISK for Børn3-8 år  Carl Nielsen Kvintetten 

14. juli           KLASSISK for Børn 9-14år´Carl Nielsen Kvintetten   

15.  juli          KLASSISK Carl Nielsen Kvintetten                   

15. juli           Kunsthåndværker Marked

17.-22. juli     Opera Masterclass 2017

25. juli           JAZZ for Børn NullerNix m. Hiv & Swing         

26. juli           JAZZ  Cathrine Legard synger Monica Z        

28.+30. juli    TEATER for Børn Tommelise    

JAZZ i Haven med den Fazte trio – dato offentliggøres efter vejret

AUGUST:

4.aug.–1.okt. UDSTILLING Klaus Thommesen - Julie Høm

2. august       JAZZ Kristin Korb Trio feat  Morten Ljunggren        

3.+4. aug.     TEATER for Børn Tommelise                                      

9. august       JAZZ  2 * Bülow & 2 * Besiakov

16. august     TBA

26. august     SHOW  Bjarne Kure - Läje-stäjlling te majnana? 

30 august      JAZZ Mads Mathias Quartet

SEPTEMBER:

7.-12. sep.    Bornholms Dukketeaterfestival 2017

        sept.       ROCK Hardinger Band

15. - 24. sept. Bornholms Kulturuge

23. sept.       ROCK Freddy & The Phantoms

24. sept.       LitteraturforumBornholm: Mick Vraa

26. sept.       JAZZ Steen Rasmussen Trio feat Josefine Cronholm

OKTOBER:

3. oktober     TEATER To provinsfrikadeller rykker ud           

6.okt-5.nov   UDSTILLING  Anne Sofie Meldgaard i Udstiilingssalen og                          Vibeke Glarbo i Teatersalens Foyer

8. oktober     FOREDRAG Jesper Ryberg  

16.-18. okt.   Workshop Anne Sofie Meldgaard                  

17. oktober    ROCK for børn Allan & Underdrengene         

17. oktober    ROCK – NORDKVIST – Nordic storytelling                          

20. - 22. oktober Svaneke Cabaret 

24. oktober    KLASSISK Jorden Rundt med Walentin & McKenzie          

27. oktober    TEATER Senior Stand-up - i farver!                 

28. - 29. oktober Svaneke Cabaret

29. oktober    LitteraturForum Thomas Korsgaard

NOVEMBER:

12. nov.        FOREDRAG Michael Ejstrup

17.nov–30.dec UDSTILLING Barbara Sørensen

26. nov.        LitteraturForum Pia Juul 

DECEMBER:

2018:  

 

ARKIV 2017:

JANUAR 2017:

15. Januar     FOREDRAG Grundtvigs Salmedigtning - Erik A. Nielsen

28.jan.-5.mar UDSTILLING I D Entity - Camilla Howalt   

29. januar     Litteratur Merete Pryds Helle

FEBRUAR 2017:

7. februar      JAZZ Melissa Stylianou & Janus Templeton Trio

12. februar   OPERA Niels Jørgen Riis

14. februar   TEATER Ondskaben - gæstespil Folketeatret

16.-18. feb.   TEATER for børn Eventyret om Dr. Dagmar - Dukketeater

MARTS: 

2. marts        TEATER Så' det! Jacob Morrild/Cafe Liva

5. marts        Litteratur Ane Riel 

7. marts        Generalforsamling Kunst- og Kulturforeningen

8. marts        Amnesty Internatonal m. bla. Vigga Bro

19. marts      FOREDRAG Michael Bøss - Det demente samfund 

21. marts      JAZZ Besiakov, Osgood, Hyhme & Vang        

26. marts      Solisterier m. Hanne Uldal, Bo Kristian Jensen og Henrik                          Krogsgaard        

28. marts      Generalforsamling Svanekes Handelsstand