Arkiv program

En bred vifte af oplevelser

Se det trykte program her

Ret til ændringer forbeholdes

Der kan bestilles billetter til ALLE arr. enten via link i kalender eller booking@savnekegaarden.dk eller på tlf 56497372

 

Januar  
20. jan-18. feb Oliemalerier af Hugo Rasmussen & Ingrid Hansen
21. jan  Erik A. Nielsen - Mozarts Trylleføjten, foredrag 
27. jan Sex, drugs and Rockn Roll - om Rolling Stones -AOF
30. jan  Mejslet i ord Peter Poulsen/Morten Søndergaard
   
Februar  
4. feb Maria Helleberg i LitteraturforumBornholm
11. feb Niels Jørgen Riis & Mogens Dam - Kyndelmissekoncert
13.-16. feb Jazzcamp for piger
 15. feb Svanen - Lille Claus Dukketeater
16. feb Svanen - Lille Claus Dukketeater
17. feb Svanen - Lille Claus Dukketeater
   
Marts  
1. mar Echoes of dance/Via Artis Konsort - AFLYST/Flyttes
3. mar Hvem var Tom Leadbetter- AOF
4.  mar Sune da Souza i LitteraturforumBornholm
16. mar-15. april Bornholms Censurede Forårsudstilling 2018
18. mar Mette Absalon & Den Faste Trio Jazzkoncert
22. mar Immigranten m. Bjarke Mogensen Tekst B. Brecht
   
April  
8. apr Christina Hesselholdt i LitteraturforumBornholm
10.  apr Chris Minh Doky Trio - Jazz koncert
15. apr Lotte Petri og Hans Petter Hougan med Brian Christensen - Krimi/retsmedicin samtale
26. apr En aften med Ann Mariager: Velopdragne kvinder skaber sjældent historie
27.-29 apr Skriveværksted med Nina Malinovski 
27.  apr -27. maj Shabu Shabu – the Spine. Silas Inoue og Anders Brinch/ Michael Stoltze
   
Maj  
9.maj Regnbuebillen - Dukketeater m. FasterCool
10.maj Mette Juul Quartet feat. Søren Bebe, Alex Riel & Jesper Lundgaard 
18. maj Selvtillid - Standup med Jakob Svendsen
21. maj Da Danmark blev nationalt v/ Georg Metz
25.-27. maj Skriveværksted med Nina Malinovski 
27. maj Babettes Gæstebud - Anders Ahnfeldt Rønne
   
Juni  
4. jun-29. jul Tætte Tråde - Formet Ler Udst. af Charlotte Schrøder og Anne Stougaard/ Tegninger af Maria Thorsen
9. juni Melissa & Her Soul Knights feat Søren høst
24. juni Ensemble Stralo - Bach i nordisk lys
27. jun Mogens Dalsgaard klaverkoncert
29.  jun Andreas Brantelid & Poseidon Kvartetten 
   
Juli  
1. jul Trio Tragos Kammerkoncert (SE)
3.-7. juli Musical Masterclass inkl. koncert
8. juli Have Jazz med den faste trio
12. jul Carl Nielsen Kvintetten
13. jul Carl Nielsen Kvintetten
14. juli Kunsthåndværkermarked
14. jul Carl Nielsen Kvintetten
16.-20. jul Opera MasterClass inkl. koncert
25. jul Kira Martini & Martini’s feat.  Fessor & Nulle
26. jul Martini’s Jazz for børn
   
August  
1. aug Kristin Korb trio med Mathias Heise
3. aug-23. sep Marie Hjorth & Nanna Hertoft/ Claus Seidel  - Øjebilkkets Sjæl
7. aug So Danso – Yasmin Kierkegaard feat. Jacob Dinesen, Paul Reimann  & Yasser Pino 
7.aug Yasmins verdensomrejse  - Brazil, soul, bossa og meget andet
10. aug Tim Lothar & Peter Nande - Humoristisk historiefortælling og mesterlig blues.
15. aug Veronica Mortensen kvartet
22. aug Pierre Dørge & New Jungle Orchestra
30. aug En Komikers tragiske bekendelser - Tommy Kenter
   
September  
1. sep Bjarne Kure – bâra borrinjholmsk
14. september Sne - Vigga Bro - Arr. Teaterforeningen Bornholm
15. sep Freddy & the Phantoms- blues/rock
19. sept Brazil - Steen Rasmussen Quinteto Featuring Barbara Casini (ITA)
22. sep Spor af Bornholmsk.......
23. sep Mød en forfatter: Jesper Wung Sung
28. sep-28. okt Hans Pauli Olsen &  Hjørdis Haack. Lene Degett
   
Oktober  
4. okt Sara Grapow - den gamle sangskat
7. okt Mød en fordatter - Gretelise Holm
14. okt Den Faste Trio med gæst

16. okt

17. okt

Casper Mikkelsens Dejlige Jazzband - A Night at the Speakeasy

For Børn - En FanJAZZtisk Trommerejse

21. okt Trio Vitruvi
27. okt Skandinaviens fornemmelse for jazz. v/ Olav Harløf
   
November  
3.-4. nov ”Bytte kunst dage”.
4. nov Op på hesten igen - Lene Poulsen Teater Guld
11. nov SKK Cafe annonceres senere
16. nov-30 dec Juleudst - annonceres senere
25. nov Mød en forfatter - Kim Leine
   
December  
7.-16. dec Juleteater - Petras Jul - Svanekeaktørerne

Andre oplevelser på Bornholm - se her

 eller se hvad der er åbent lige nu - her