Program 2018

En bred vifte af oplevelser

Ret til ændringer forbeholdes

Der kan bestilles billetter til ALLE arr. eneten via link eller booking@savnekegaarden.dk eller på tlf 56497372

Januar    
20. jan SKK Udst Oliemalerier af Hugo Rasmussen & Ingrid Hansen
21. jan  SKK Cafe Erik A. Nielsen - Mozarts Trylleføjten, foredrag 
27. jan AOF Sex, drugs and Rockn Roll - om Rolling Stones
30. jan  SKK Cafe Mejslet i ord Peter Poulsen/Morten Søndergaard
     
Februar    
4. feb LF Maria Helleberg
11. feb SKK Klassisk Niels Jørgen Riis & Mogens Dam - Kyndelmissekoncert
13.-16. feb JAZZ DK Jazzcamp for piger
ozarts TEA Børn Svanen - Lille Claus Dukketeater
16. feb TEA Børn Svanen - Lille Claus Dukketeater
17. feb TEA Børn Svanen - Lille Claus Dukketeater
     
Marts    
1. mar KLASSISK Echoes of dance/Via Artist
3. mar AOF Om Tom Leadbetter
4.  mar LF Sune da Souza
14. mar SKK Generalforsamling Kunst- og kulturforeningen
16. mar SKK Udst Bornholms Censurede Forårsudstilling 2018
18. mar Musikhuzet Mette Absalon & Den Faste Trio
22. mar TEATER Immigranten m Bjarke Mogensen 
     
April    
8. apr LF Christina Hesselholdt
10.  apr JAZZ Chris Minh Doky Trio
15. apr Foredrag Lotte Petri, Bo Tao Michaelis og Hans Petter Hougan Krimi/retsmedicin
20. apr RYTMISK  Sean Taylor GB singersong
26. apr Foredrag Ann Mariager - Velopdragne kvinder skaber sjældent historie 
27.-29 apr Skrive Værksted Nina Malinovski underviser
27.  apr SKK Udst Shabu Shabu – the Spine. Silas Inoue og Anders Brinch
     
Maj    
10.maj JAZZ Mette Juul, Søren Bebe p, Alex Riel tr. og Jesper Lundgaard b.
18. maj Stand-up Selvtillid - Standup med Jakob Svendsen
21. maj SKK Cafe Georg Metz
25.-27. maj Skrive Værksted Nina Malinovski underviser
27. maj TEATER Babettes Gæstebud - Anders Ahnfeldt Rønne
     
Juni    
3.-8. juni   annonceres senere
8. jun SKK Udst Keramiker Anne Stougaard og tekstilkunstner Charlotte Schrøder. I teatersalens foyer:  Claus Seidel.
24. juni KLASSISK Ensemble Stralo - Bach i nordisk lys
27. jun KLASSISK Mogens Dalsgaard
29.  jun KLASSISK Poseidon Kvartetten & Andreas Brantelid
     
Juli    
1. jul KLASSISK Christian Einarsson, Renee Ohldin, Johan Theorin
3.-7. juli MUSICAL Musical Masterclass
8. juli JAZZ Have Jazz
12. jul KLASSISK Børn Carl Nielsen Kvintetten
13. jul KLASSISK Børn Carl Nielsen Kvintetten
14. juli MARKED Kunsthåndværkermarked
14. jul KLASSISK  Carl Nielsen Kvintetten
17.-21. jul KLASSISK Opera MasterClass
24. jul JAZZ Børn Martini’s Jazz: Kira Martini, Peter Marott, Fessor, Nulle, Mads Søndergaard, Joel Illerhag, Morten Ærø 
26. jul JAZZ  Martini’s Jazz: Kira Martini, Peter Marott, Fessor, Nulle, Mads Søndergaard, Joel Illerhag, Morten Ærø 
     
August    
1. aug JAZZ Kristin Korb trio med Mathias Heise
3. aug SKK Udst Keramiker Marie Hjorth og tekstilkunstner Nanna Hertoft
7. aug Rytmisk Børn So Danso – Yasmin og Jacob Dinesen, Ellel Lazo samt Yasser Pino 
7.aug RYTMISK  So Danso – Yasmin og Jacob Dinesen, Ellel Lazo samt Yasser Pino 
10. aug RYTMISK Tim Lothar & Peter Nande - Humoristisk historiefortælling og mesterlig blues.
15. aug JAZZ Veronica Mortensen kvartet
22. aug JAZZ Pierre Dørge & New Jungle Orchestra
30. aug TEATER En Skideriks bekendelser - Tommy Kenter
     
September    
5. sep JAZZ  annonceres senere
15. sep RYTMISK  Freddy & the Phantoms- blues/rock
19. sept RYTMISK  Brazil - Steen Rasmussen Quinteto Featuring Barbara Casini (ITA)
22. sep   Kulturuge arr
23. sep LF Litteraturforum Bornholm - annonceres senere
28. sep SKK Udst Skulptør Hans Pauli Olsen & billedkunstner Hjørdis Haack. I teatersalen foyer: Lene Degett
     
Oktober    
7. okt SKK CAFE annonceres senere
14. okt JAZZ Den Faste Trio med gæst
21. okt KLASSISK  Trio Viruvi
28. okt LF Litteraturforum Bornholm - annonceres senere
     
November    
3.-4. nov SKK ”Bytte kunst dage”.
11. nov SKK CAFE annonceres senere
16. nov SKK Udst Juleudst - annonceres senere
25. nov LF Litteraturforum Bornholm - annonceres senere
     
December    
30. nov-2.dec SVAK Juleteater
7.-9. dec SVAK Juleteater
14.-16. dec SVAK Juleteater