Dato og klokkeslæt
18. oktober 15.30–17.30Otooto
"et brølende hav af analoge synths og fløjlsbløde horn".
OTOOTO består af nogle af Danmarks mest fremtrædende unge musikere som refererer banebrydende neo-jazz til deres innovative blanding af jazztradition og moderne indie-pop som ‘homeshake møder jazz messengers’.
Deres tredje studiealbum ‘2nd Quake’ udkom vinteren 2024 på April Records og OTOOTO, der består af Jonas Due (trompet og flygelhorn), Oilly Wallace (altsaxofon og fløjte), Calle Brickman (keys), Andreas Svendsen (trommer + percussion) og Matthias Petri (bas), har været en fastdel af både den danske og internationale jazzscene siden deres debut i 2021 med albummet ‘This Love Is For You’.
Deres seneste udgivelse markerede et nyt kapitel i deresrejse og afspejler en modig, moden kunstnerisk vision, der lover at cementere deres plads på scenen for skandinavisk kontemporær jazz.
“Our mission is to reflect the modern society and put a sound to its vibrations. And
through this sound we seek to transmit purity, love, and joy.”
Med inspiration fra alt lige fra 70’ernes rock og europæisk kirkemusik til de banebrydende lyde fra Jean-Michel Jarre og Vangelis, beskriver de fem musikere – ledet af trompetisten Jonas Due og saxofonisten Oilly Wallace – selv deres lyd som "et brølende hav af analoge synths og fløjlsbløde horn".